[blockquote]Az Óperencia magazin 2009. év őszi számában pontokba szedve adok tanácsokat otthonunk tűzvédelmére.  Itt csak kiegészítem a lapban tárgyaltakat.[/blockquote]

1.     A tűzoltó készüléketek legyen könnyen elérhető helyen, közel a konyhához!  Legalább egyszer olvassátok el a használati utasítást!  A készülék kezelése nem nehéz, de követni kell az utasításokat. Évekkel ezelőtt tűz ütött ki az erkélyünkön.  Mivel nem tudtam hogyan működik a készülék, azzal is időt veszítettem, amíg az utasítást elolvastam. Ti ne essetek ebbe a hibába!


2.     Tudnivalók a füstjelző készülékről:
– A készülék elemmel működik.  Az általános tanács az, hogy legalább kétszer egy évben ki kell cserélni az elemet benne (esetleg azon a napon, amikor átállítjuk az órá tavasszal, illetve ősszel).
– Időnként le kell ellenőrizni a készüléket, hogy működik-e.  A rajta lévő gomb benyomásával éles, csipogó hangot kell adnia.

3.     A menekülési tervről:
– A magazinban leírtam, mire való és hogyan kell készíteni egy menekülési tervet. Kattintsatok ide egy kockás papír letöltéséhez!  Erre rajzoljátok rá lakásotokat, és jelöljétek be minden helyiségben a két menekülési útvonalat.  A rajz tartalmazza azt a helyet is, ahol a családotok minden tagja találkozni fog!  A tűzoltóság azt javasolja, hogy ez az utcán legyen, és nem a kertben.
– Nem elég csak lerajzolni a tervet.  Ha minden elővigyázatosság ellenére is tűz ütne ki házatokban, mindenkinek tudnia kell, mi a teendő.  Ilyen esetben az ember természetesen izgul, nem tud olyan tisztán gondolkodni, mint máskor.  Ha a terveteket néhányszor kipróbáljátok, akkor nagyobb az esélye annak, hogy pánik nélkül tudjátok azt alkalmazni egy igazi tűz esetén is.  Még egy tanács: a tervet legalább egyszer alkalmazzátok éjszaka is!  Miért?  A tüzek többsége éjszaka üt ki, és a lakásotok másként néz ki éjszaka, mint nappal.  Álmosak is lesztek, emiatt is más éjszaka kipróbálni a tervet.

4.     Néhány megelőzési tanács a konyhába:
– A sütőben és a tűzhelyen ne hagyjatok semmi készülő ételt őrizetlenül!
– Elektromos és olajtüzeknél soha se használjatok vizet az oltásra!
– Mikró-hullámú sütőt csak felnőtt használjon!  Ne tegyetek fémet a készülékbe!

5.     Amennyiben családotok rendelkezik hordozható elektromos szobamelegítővel, annak használatával is vigyázni kell.  Olyan helyre szabad csak elhelyezni, ami legalább egy méterre van azoktól a dolgoktól, amelyek meggyulladhatnak: függöny, bútor stb.

6.     Mindenki használ sok elektromos berendezést: konyhai eszközöket, számítógépeket, lámpákat stb.  Nagyon kell arra vigyázni, hogy ne legyen túl sok eszköz bedugva egy konnektorba.  Többek között az is okozhat elektromos tüzet.

0 comments

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>